Bunda nebo kabát?

20.10.2022
zdroj: Pinterest
zdroj: Pinterest

Máme tady podzim a s ním i čas kdy sice nosíme přechodné a kožené bundičky, ale zimní kabát nebo bunda by měla dávno viset ve skříni pro případ, že se náhle ochladí. Navíc konec babího léta vybízí k mnohem větší kreativitě a možnostem, jak se obléknout a tím rozšířit portfolii našeho outfitu. Takové letní šaty s podzimním obutím a kabátkem je moc příjemným a pohodlným typem outfitu, bez všech těch svetrů šál a plédů, které nás brzy čekají.

Nakupovat zimním oděvy bychom měli hned jak se objeví v obchodě, jednak je k dispozici celá škála velikostí a stylů a jednak není cena tolik našponovaná jako v sezóně. Správným měsícem nákupu by tedy měl být konec srpna a přelom září, nehledě na teploty a letní výprodeje. Ostatně výprodejem nerozumíme snahu potěšit nás výrobcem ale čištění skladu výrobce a maximalizaci zisku z toho co se neprodalo. TOTO je důležitá věc k pochopení a když si jí osvojíte usnadní a ušetří Vám to spoustu času a peněz. Já takhle nakupuji v létě zimu v zimě léto, navíc oděv, který vydrží v konfekci prodejní tlak má reálnou šanci vydržet i tlak nošení a údržby.

Přiznám se, ale že letos jsem "fakt" předčasného nákupu podcenila i já a svůj zimní prošívaný bundo kabátek kupila před týdnem, jenž ten, který jsem chtěla začínal v létě na ceně 2000kč a před týdnem mě stál skoro tři bez dopravy. Cena je tedy skutečně variabilní a je třeba na to myslet včas. V mém případě jsem zvolila prošívaný kratší péřový kabátek s typickým říkám tomu klobáskovým vzhledem, a to na rukávech, je to klasické vzor péřových bund ale prošívání je decentní utlumené v hrudní části s velkým límcem místo kapuce. Typický italský vzhled je pak zdůrazněn páskem s ozdobným kováním, lehkým leskem, takže celkově působí spíše elegantně nežli jako typická péřovka. U péřových bund je totiž problém s tenkou hranicí mezi hezkou a příšernou a klobásky občas spolu s pleteným zúžením v tom hrají prim. Toto si prosím nekupujte, jednak se to špatně čistí a jednak to působí lacině i kdyby byl kousek designový. Z trendu oversize a matných barev míříme v bundách do milénia, ala ovládneme vesmír styl, metalové a lesklé barvy někdy podpořené jemnými vzory nebo monogramem značky. Vrací se střídmá elegance, prošívání což ale neznamená opakující se černá, šedá nebo camel, dávno platí že není nadčasovost definovaná takto omezeně, zkuste třeba lesklou hnědou, nude, modrou neb vínovou, capsul šatník to bude tak či tak.

Bundu nebo kabát?

Inspirace je dobrá věc ale poslední roky je jí tolik, že by se v tom čert vyznal. Tisíce doporučení, co mít a jak to kombinovat protože, je první věc, na kterou se prosím vykašlete. Pokud ve svém šatníku nepotřebujete kabát tak často dejte přednost bundě a naopak, pokud je Vás dresscode založen na kostýmcích či oblecích investujte do kvalitního kabátu a bundu si kupte klidně po sezóně. Nastavte svému stylu odívání priority a nekupujte nic co s nehodí minimálně ze dvou třetin ke zbytku Vašich skříní. S takovým přístupem si pak můžeme dovolit postupně naše šatníky doplňovat skutečně pěknými kousky, a ne sezonními a nekvalitními tretkami Pokud tedy nejste influencer a neživí Vás prodej oděvu řiďte se při výběru hlavě kvalitou materiálů a tím co se Vám líbí, i když Vás reklama bude nutit přemýšlet jinak. Vy to vynosíte, platíte, tak máte hlavní slovo.

Bunda:

Cenu určuje materiál, typ a značka. Proto jsou bundy levnější než kabát, mám na mysli klasickou bundu a kabát vlněný nebo s obsahem min. 50 %. Při průřezu je bunda jen látka obvykle polyester - výplň - podšívka (acetát, polyester aj.) Cenu bundy tedy určuje hlavně povrchová úprava látky (nepromokavost, lesk,aj.), kvalita výplně, ozdobné prvky ( prošívání-kapsy-límce-zipy-knoflíky, lepší podšívka..) a v neposlední řadě značka, ta svou marží střelí i o 1000% pokud si to může dovolit. Je tedy na vlastním uvážení a vkusu kde a u koho budete nakupovat. Hitem je prošívání, které ve správném provedení působí elegantně a vkusně. S takovým prošívaným bundovým kabátkem či bundou můžete do města, na venkov či jen přehodit přes šaty, když jdete na rande nebo do kanceláře. Budete vypadat sofistikovaně, nenuceně, a přesto odpovídat dresscodu.

Kabát

Vlněný kabát je pak jiná cenová, a to pro materiál z kterého by kabát měl být. Flauš, buklé, kašmírový flauš, krul styl vlny je nám v zásadě jedno, my potřebujeme vědět, zda je kabát skutečně vlněný, v tomto případě je skvělým ukazatelem cena, skutečně vlněný kabát neseženete pod 8000kč a jeho rozmezí se nadále pohybuje směrem vzhůru, opět dle stylu a značky. U vlněných kabátu nás zajímá především kvalita, a to ta na první pohled a pak ta na štítku. Výraz vlněný není nikterak ošetřen, proto vlněným může být cokoli s procentem vlněného vlákna, vidíte-li vlněný kabát za cenu 3000Kč rozklikněte si i detail, dočtete se, že vlněným je pouze z 10 % a zbytek tvoří syntetika. V případě že bude v popisku stát recyklovaná vlna, nekupujte, ne proto že je recyklace špatná, ale protože klasická vlna recyklací trpí, takový kabát by měl být správně nazván polyesterový s vlněnými zbytky, a to už nezní tolik udržitelně a vábně, viďte. Na druhu stranu pěkně ošetřený polyesterový kabát s částečnou příměsí a kvalitní podšívkou zase tak špatný nebude ale to poznáme jen v obchodě, a i tak počítáme s lehkou statickou elektřinou. Nákupy přes internet mají tendenci nás spíš ošálit, pokud ale nevidíte jinou možnost nakupujte ve specializovaných obchodech nebo si kabát nechte ušít jako investici. Vice o vlně, kašmíru a dalších materiálech čtěte zde.

Kožich a kožíšek:

Kožíšek je láska a ženy jsou v něm kouzelné a pokaždé v něm působí jako královny, to že zahřeje platí i v případě umělé kožešiny. Dnes je jeho kombinace snadná a podobná bundě i kabátu. Doporučuji ho všem, kteří jsou rádi elegantní, ale výrazní. Opatrní buďte se vzory, kýčový umělý leopard nebo králík působí příšerně a srazí Vás z mráčků rovnou na zem, příliš krátký kožíšek také nebude šťastná volba, na party sice zazáříte ale přes den si nachladíte ledviny a povětšinou nebudete vědět co k němu. Takové ty dlouhé mamutí chlupy , také nekupujte, mohou sice působit dojmem rockové divy ale ty z umělého vlákna budu spíš lapat okolní prach a dráždit alergiky v okolí deseti metrů.

zdroj: Pinterest, twinstakeover.com
zdroj: Pinterest, twinstakeover.com

TIPMoc pěkný je styl ala motorkářská bunda, čímž se stále držíme koženého trendu, který se na nás valí už od léta a defacto byl k vidění i minulý rok. Výhodou je jasně hřejivost, nevýhodou pak mohutnost, kterou se bunda vyznačuje, nedoporučuji jí tedy těm, kteří jsou buďto hodně vysocí nebo mají nějaké to kilo na víc. 

Co mě ale zaujalo je bundo vesta, zahlédla jsem jí při asistenci v Mohito a přijde mi to celkově jako super nápad. Zipy byly velmi dobře schované a kus byl přesně v mileniálovském stylu. Čistí linie, prošívání, letíme ke hvězdám v prostých ale přesně daných barevných tónech. To srdce mladé dívky jednoduše zaplesá. Navíc variabilita vzhledem k aktuálnosti vest jako zimního trendu je skvělá.

Střih a velikost:

Jelikož přecházíme z grunge a nedbalosti do milénia kde se začínáme opět více formovat, je to ideální příležitost k nákupu nadčasových kousků. Nadčasový kousek by měl opět zapadat do vašeho šatníku minimálně z 2/3 a měl by něco vydržet, dáváme tedy přednost střídmosti před wow trendy stylem a raději se před placením uklidníme. Bereme v úvahu materiál a fakt, že se jeho kvalita léty snižuje, čemuž pak bude odpovídat cena či dobrá reputace prodejce. Dům si taky nepostavíme na slámě, takže myslete na prasátka a stavte pořádně z cihel ať Vám bunda či kabát poslouží minimálně pár let. U velikosti se řiďte ne letní proporcí ale tou zimní. Je třeba počítat s vrstvením, svetr, dva svetry, spodní trička, zde musím dát Pekarové za pravdu, když je tedy Vaše konfekční velikost M nebojte se během zkoušení zvolit M/L nebo rovnou L , zvlášť vypasované bundy , zužování , jasné průramky atd., nám mohou vysloužit vzhled banánu nebo pěkně naducané klobásky a tím i pár kilo na víc. To samé platí i s nákupy přes internet, jen se na místo zkoušení změřte.


MC.