Styl Grunge a látka zvaná Manšestr

28.09.2022

Když jsem před dvěma léty před přáteli prohlásila, že manšestr bude brzy v prodeji vysmáli se mi s tím, že tenhle materiál dávno neexistuje, no jenže on stále existuje a k mému nevelkému překvapení jsem Vám ho dnes ulovila aspoň na fotografii. Vlastně není tak těžké predikovat jaký trend a oděv bude, stačí se jen zaposlouchat do stop, které nás vedou za tím, co nebo kdo nám pár let plíživě devastuje eleganci a tím je styl Grunge.

 Grunge

 je původně hudební žánr a popkulturní směr, který vznikl v 80letech a za svého představitele si určil jasně Curta Cobaina. Černá barva, roztrhaný oděv, kůže, vyšuchané jeans jak jim říkají Slováci nápisy kapel, odznaky, tenisky a rozcuchané vlasy, ideální pro hipster sféru a pokračováním ugly filozofie, tedy netradiční krása, ledabylost a cílená neupravenost.

Význam slova Grunge je doslova "špinavý", což zrcadlí skvěle ducha doby svého vzniku. Svět byl unavený z uhlazenosti, dokonalosti a jasných pravidel, vznikalo více a více skupin, které se nějakým způsobem chtěly odlišit, vzepřít a hudba, názory, spolu s odíváním byly nejlepším způsobem, módní svět zkrátka musel začít reagovat a v tento moment historicky končí zlatá éra haute couture. Na toto téma se Vám někdy ráda rozepíšu, ale pravdou je, že dnešní couture je pouze stínem, toho co znamenala a byla, defacto je zachovávána spíše psychologicky, jako lidé chceme mít pocit něčeho více a to nám drahé módní domy umožňuji, ale pravdou zůstává, že trend - dnes vychází z lidí, z Instagramu z ulic, a proto je více a více kolekcí které přibírají hudební ikony a influencery a nic nového vlastně netvoří.

Trend tedy začala určovat ulice, symbolem krásy se stala v 90letech malá neohrabaná Kate Moss a stejně jako se do módy se svou filozofií přenesl hippie, přenesl se i styl grunge a jeho prvním představitelem se stal sám Alexander McQueen. Mcqueen jako neobyčejně talentovaný návrhář, toužil šokovat už během studií, nenáviděl soudobé módní konvence, opovrhoval módním průmyslem a měl neskutečný vhled a talent. Jeho první přehlídka byla inspirovaná Jackem Rozparovačem, modelky byly ztvárněny jako oběti a oděv měl symboliku krvavého zápasu, dokonce byly v modelech autorovy vlasy, což jen svědčilo o jeho naprostém ponoření do tvůrčího procesu, apropo již zmíněná Kate Moss byla jeho můzou až do konce a i po něm. Paradoxně skrz své ego, byl Mcqueen rád, že mu Vogue dal šanci a uvedl pár jeho modelů, které odstartovaly celé budoucí impérium. (Tu stejnou šanci na random dostala i Carolina Herrera, tehdy neznámá návrhářka, a kdepak jí máme dnes?)

Zkrátka drzost, kontroverze a hlavně volnost, která klepala na dveře po všech těch strašlivých událostech 20století byla doba od 80´ a 90let, Kate Moss tzv. heroin chic" krátký střih (také se vrací ), resuscitace značky Calvin Klein a samozřejmě u nás jak jinak Discoland Sylvie, takový Jonák by svým klasickým sakem zapadl dokonale do letošních sezóny.

Devadesátky jsou tím, kdo klepe na dveře po tom, co jsme vyměnili upravenost za volnost a přiléhavost za mum jeans. Povědomě se nesou vším okolo, nákupními akcemi s názvy Tuzex, filmem, remixovanou hudbou a módou nevyjímaje. Takhle prosím funguje marketing, když se spojí nebo když opisuje, proto se vracím k tomu, že není těžké predikovat trendy. Po pletených svetrech po babičce, neforemných šatech na způsob chemlonu, musí nutně přijít kůže (ta tady ostatně už je) a po kůži tkanina známa jako zapomenutý manšestr v paletě oranžové, zelené, hnědé, rudé, jako předskokan milénia, po kterém se přesýpací hodiny módního světa opět vrátí k začátkům.

Manšestr neboli Cordsamt 

Manšestr je tkaná textilie, která se těšila největší oblibě v 70letech, s tím ale nesouhlasím aspoň ne u nás, vždy se řídím tzv. boomem který způsobil a ten se táhl od půlky 80´ a celá 90léta. Nosil ho prakticky každý, byl a je pohodlný, teplý, v zemitých barvách, ideální látka na podzim a na jaře. V sedmdesátkách se v něm ukazovala Jane Birkin, šily se z něj pracovní oděvy a z těch nejlepších především v Británii saka pro studenty elitních škol. Kabáty, saka, sukně, vesty, bundy a dokonce šaty, já měla jako devadesátkové dítě čtvery lacláče a v záchvatu sentimentu dva blazery v roce 2010, a pak zmizel, jen na pár random kousků byl manšestr fuč. Jenže stejně jako mě minulou zimu fascinovala bíla, a proto jsem intuitivně začala nakupovat bílou na léto, to samé svrbění mám i dnes. Ten samý sentiment, který mě nutí vyhledávat košilové šaty z manšestru a páskem v pase (má je třeba Asos, cena asi 40US). Proto bych Vám rada dala pár skromných rad, jak nakupovat a jak se o manšestr postarat, protože je ho čím dál víc. Osobně si ho dokážu představit na mladých dívkách, ženách a klasickou podobu saka zase na mužích ale to jde ruku v ruce s osobním vyjádřením, vkusem a stylem. Při nákupu dávejte pozor hlavně na kvalitu materiálu, ta je všude a ve všem klíčová, naštěstí se dá kvalitní manšestr dobře poznat, jeho textura, pokud je dobře zpracovaná působí čistě a upraveně, ta nekvalitní Vám to při detailním pohledu prozradí sama, buďto smítky, která na sebe přitáhne nebo tuzexovým vzhledem a drsností, kterou by správný stříhaný sametový manšestr neměl mít.

U sak, kabátků si dejte pozor na knoflíky a různé aplikace, u tohoto materiálů je tenká hranice mezi vkusem a nevkusem, mělo by být tedy správně přišité, celkově kvalitnější, nejlépe nic plastového, může to snížit celý dojem o dvě dekády dozadu. Manšestr podobně jako zvířecí vzory na levných tkaninách přidává věk, jste tedy mladý učitel je to v pořádku, ale obecně hnědá, světle hnědá jako máte na obrázku, bude přidávat všem kterým bylo minimálně 18. Zato taková výrazná červená, jako kostýmek sako a zvonové kalhoty nebo klasická tmavě modrá, okrově žlutá nebo pomerančová mini jsou moc pěkné, takové lepší 70átky. 

Svým klientům obecně radím zkompletovat oděv už v obchodě. Znamená to kus, který si chceme koupit s některým podobným tomu, který máme doma, obojí si vyzkoušet a zjistit, zda se k nám hodí střihově, materiálem a zjistit tak, zda k nám do šatníku zapadne. 

Pokud zapadne pečujeme o něj jak o jiné jemné tkaniny, pereme ho na šetrný program, max do 40stupňů a vždy oděv otáčíme, aby se nepoškodila textura a jemný vlas manšestru. Saka a kabáty a vše kde je podšívka odnášíme odborníkům do čistíren. Šetrné zacházení pak praktikujeme i v případě žehlení (nejlépe vůbec) a sušičce se obloukem vyhýbáme. Na otázku, zda se jedná o nadčasový materiál nelze jednoznačně odpovědět, zaleží jaký typ oděvu máme na mysli. Kalhoty ne, zato kabátky a šaty ano, zvlášť pro oživění podzimního šatníku. A ostatně sukně , ty jsou v manšestru velmi slušivé. 

MC.

MCQueen Fall 96´ zdroj: Pinterest Vogue magazine (kožený kabát, blazer je hitem 2022/23
MCQueen Fall 96´ zdroj: Pinterest Vogue magazine (kožený kabát, blazer je hitem 2022/23