Jak vyčistit, vyprat a připravit zimní bundy a kabáty na zimu

Vždy když se chystáme k něčemu takhle velkému, přečteme si nejprve štítek a jeho piktogramy, kdo stále tápe, zde najdete detailní popis. Ve většině případ na nich bude piktogram označující chemické čištění, zakazující ždímání, sušení v sušičce nebo jemné praní při co nejnižší teplotě.
Naštěstí zimní látky a materiály jsou jednak díky podšívce, své funkci a stylu materiálu dělány tak, že není třeba prát je často. Obvykle postačí nechat je pořádně vyčistit před a po sezóně, ale setkávám se i s tím, že bundy ani kabáty nebyly prány nikdy, především pro strach plynoucí ze ztráty oblíbenosti kousku nebo vlastní lenosti, což se ale netýká malých dětí, kde pereme a čistíme ať chceme nebo nechceme.
Jak vyprat zimní bundu
Pokud nejste v praní a čištění zběhlí či si jinak jistí, raději oděv odnese do čistírny. Dnešní bundy sice snesou 30° bez ždímání ale nás zajímá fakt, že nechceme zničit podšívku a vnitřní výplň (vata, levný vatelín), což se u levnějších a trendy kousku stane snadno. Představte si bundu jako klasický polštář z ikey a zkuste to vyprat, stane se to, že výplň se spojí v chuchvalce, které už nespravíme, pokud je tedy výplní levná vata, což je častý jev. U kvalitnějších vyplní či funkci nepromokavosti materiálu a jiných technologických úprav, to tak dramatické být nemusí, ale může. I ten nejlepší materiál a nejlepší funkční úprava může být ohrožena působením vody a pohybem pračky. V minulosti jsem takto prát zkoušela ale je to vabank, proto dávejte přednost čistírnám, dnes již schopným čistit chemicky i ekologicky. V neposlední řadě je třeba mít na paměti, že bunda nebo kabát je složen z několika druhů materiálu a nejen jednoho, takže podobně jako u bavlněného trička s přídavkem elastenu bychom měli prát dle nejjemnější tkaniny a to elastenu, čiže čistírna je skutečně skvělý nápad.
TIP: Nevzhledné mapy od make-upu na límcích či rukávech sundáte za použití micelární vody, nebo pleťové vody s micelárním efektem, já používám manufakturu sedmikrásku. Nikdy nepoužívejte odličovač, ten i před neolejovou bázi v sobě má nějakou tu olejovou stopu, která by mohla vytvořit nevzhledné skvrny. Použijte tedy pár kapek na vatový tamponek a krouživým pohybem sundávejte dolu, uvidíte, funguje to hned a skvěle.
Otázka čouhajících nití, párání a zničených zipu, je bohužel handicapem, který musí vidět doktor, tedy krejčí, švadlena nebo čistírna. Drobné nitky můžete odstřihnut a dál to raději neřešit, ale nefunkční zipy, pokud nejste zruční doma neměňte, nemuselo by to vyjít. Teoreticky by uvnitř měla být podobně jako u květin, část náhradního materiálu (látky) schované a uzpůsobené k využití když se něco podobného stane, ale protože jí nevidíme a nerozumíme tomu, je to jedna z částí oděvu, kde se dá výrobcem docela dost ušetřit, jistě jste se mnohdy setkali s tím, že jste odnesli ke švadleně např. oblíbené kalhoty, sukni atd. ale ta Vás s úsměvem odmítla, že vnitřní materiál chybí nebo by oprava s přídavkem vyšla dráž. I toto se u zimních bund děje. Jedinou prevencí je tedy péče a to hned od nákupu.
Jak pečovat o zimní kabát
Zde se řídíme materiálem, jak při praní, tak skladování, vice o konkrétních materiálech naleznete zde. Ty bez podšívky můžeme prát snadněji než bundu, ale vždy max. do 30°, bez ždímání a nesušit, nechat volně proschnout. Kabát po vytažení můžeme lehce proždímat za použití rukou a ručníku. Kabáty s podšívkou, to už je vyšší dívčí, noste je JEN a výhradně do ověřených čistíren. U kabátu totiž nechceme zachovat jen svrchní vrstvu a výplň, ale také podšívku, která dělá mnohdy kabát zajímavějším než jeho vlastní střih. Kolik z Vás si kupuje saka ne pro střih, který je podobný jako u ostatních jako pro zajímavý vzor na podšívce , který vyčuhuje když si vykasáme rukávy? Podšívka ale bývá z citlivého materiálu a snáze na ní najdete při nesprávné péči skvrny a ty už bohužel neodstraníme.
U polystyrenových kabátu počítáme se statikou a pořizujeme spolu i váleček. Statická elektřina je totiž nežádoucí fakt, kterého se zbavit nelze, pouze jej omezit ale ne zcela odstranit. Existují antistatické spreje na textil (seženete v drogeriích , na netu, určitě bych nepoužila lak na vlasy jako u silonek), ale před jejich použitím je pro jistotu zkoušíme na méně viditelné části, abychom měli jistotu, že neudělá skvrny či jinak neobarví a nezničí celý oděv. Žmolky sundáváme za použití žiletky, a to velmi opatrně abychom nic neproděravěli.
Zápach z kabátů ať potu, cigaret nebo špatně odvětrané skříně zkuste nejprve vyvětrat, u lepších materiálu by to mělo fungovat a vyvětrání přes noc by mělo stačit, pokud ale nestačí, opět odnášíme kabát do čistírny odborníkům.
MC.