Kam s oděvy když jsme tzv. v prd...

Časy přicházejí a odcházejí,
stejně jako trendy, ovšem co zůstává a stav kterému se nevyhne žádná skříň či
byt, je stav přetížení. Ten řeším já a řešíme ho všichni, ač se stěhujeme,
třídíme nebo zaměňujeme zimu za léto a naopak.
Ať je tedy přetížení dáno léty či neuváženým
nakupováním je to problém který v současné době bohužel nemá šťastný konec.Špatně zvolený systém uložení nenošených kusů, nebo systém prodeje či daru není tak snadný, jak se zdá. Pokud kousek není vyloženě designový stává se spíše neprodejným, z dlouhodobého hlediska skladování nenositelným až zničeným, a i vyhození na ty správná místa neznamená že jsme právě nepřidali naší planetě další hřebík do rakve. Problém znečištění versus nadspotřeba je poslední roky neúnosný, jak se říká, když nemůžeš přidej víc, v našem případě šijme víc. Kvalita jde dolů ruku v ruce s vyšší poptávkou a ač se zdá že obojí se hýbe směrem nahoru, mechanismus recyklace či destrukce nechtěných a obnošených kusů stojí nebo se zhoršuje.
Kde tedy naše oblečení vlastně končí?
1.Recyklace.
Bohužel proces recyklace je nákladný a množství recyklovaného zboží je kolem 1%. Proč? V dnešní době jsme schopni recyklovat pouze materiál bez příměsí. Pokud je tedy kus z 90% bavlněný a zbytek tvoří příměs, kus recyklovat nejde.
Triky prodejců oděvu stoprocentně recyklovatelných odhalí obyčejný štítek. Na druhou stranu se jedná o poloviční lež, kus je z recyklovaného materiálu, ne ale z oděvu ale z PET lahve
2. Kontejnery:
I zde v době nadspotřeby je zboží roztříděno. To v top kvalitě jde dále na prodej ve většině případu do chudších zemi jako Indie či Afrika, popřípadě potřebným. Bohužel se ale jedná o zlomky procent. Ne nadarmo jsme v Africe bohatí Evropané právě proto.
3. Skládky:
Zde konci skoro vše, co se nespali.
4.Spalovny:
Proces spalování je strašně drahý, a to nejen pro lidské kapsy jako pro ekosystém.
Kam tedy s oblečením, které už z jakéhokoliv důvodu nechceme?
1.Prodej:
Kde jsou ty časy kdy se dalo prodat cokoli ovšem i v tomto jsme se stali vybíravými, nabídka převyšuje poptávku a pokud nemáme něco vyloženě speciálního, může se stát, že námi vystaveny kousek bude viset dlouho v nabídce. Pokud tedy nespěcháme, šup s tím na web.
2. Dobročinnost:
Miluju darování a ráda sleduji tváře druhých lidi, když dary přijímají, pokud ale chceme obdarovat takový secondhand musíme do komise , odtud plyne název výběrový secondhand pokud neprojdeme můžeme zkusit ty obyčejnější které nás buď odmítnou jelikož berou kontejnery z "bohatějších" zemi konkrétně Anglie, Italie, Německo, Francie k nám nebo chtějí nejprve lístek z čistírny a zde naše dobročinnost z důvodu trojnásobně převyšujících nákladů obvykle skončí.
3.Swap:
Neboli výměna, je skvělým řešením, který k mé upřímné radosti nabírá na síle, většinou se s nim setkáte ve větších městech a jedná se tak jak název vypovídá o prostou výměnu oblečení tzv. swapování. Ale tady pozor, jak už jsem zmínila nadspotřeba a snadná dostupnost vede k přehlcení a takové skinny jeans tam nesměníte, je jich všude až moc, ale pro ty kteří hledají originalitu a nabízejí zachovalý a pěkný kousek swap obvykle potěší, koukněte na sociální sítě a hledejte kde se da swapnout.
4.Less is more
Jediným nejúčinnější prostředkem, kterým můžeme alespoň částečně ulevit domácnostem a v neposlední řadě planetě je zapojit rozum těsně před přiloženém platební karty k terminálu. Pokládat si ty správné otázky a odhodit zbrklost, méněcennost a posedlost. Ono, co nevynosíme alespoň 30x, nevynosíme nikdy, tak rychle doba postupuje vpřed. Pokud neznáme svůj osobní styl raději se svěřte odborníkům, nejen pro návratnost ale budete mít příjemný pocit z ranního odívání s vědomím že máte co na sebe, a tak se vyhnete přespříště stresu plynoucímu z přetížení.
MC.