Kůže a koženka

Kůže a koženka neodmyslitelně patří k módě, a to nejen v doplňcích ale také v oblečení, jakými jsou klasické bundy, šaty, kabáty kalhoty či šortky, což mě toto léto zvlášť překvapilo. Kdo dopustí, aby se trendem léta staly kožené či koženkové šortky je blázen a měl by si své technologické znalosti týkající se kůže a výrobku podobných rychle poupravit, ale možná že tomuto žhavému trendu křivdím, ona totiž není kůže jako kůže a rozdíl mezi ní a koženkou je propastní.
Koženka:
Oproti kůži je koženka tkaninou nebo pleteninou, její vlákna jsou nejčastěji bavlněná nebo nylonová následně pokryta vrstvou plastu PVC či polyuretanem. Výhodou je rychlá a snadná dostupnost, a to že se dá vyrobit prakticky v jakémkoli provedení. Pokud je ošetřená správně je voděodolná, za to špatně udržuje a vede teplo. Její vadou na kráse je nízká odolnost a to, že se vrchní PVC vrstva začne odlupovat a pokud je navíc vrchní vrstva lesklá, buďme na koženku zvlášť opatrní, je totiž velmi tenká, čehož se využívá nejčastěji na páscích a kabelkách.
V obchodech jí nalezneme pod pojmy umělá kůže, syntetická kůže, PU kůže a Eko kůže. Ve své praxi se často setkávám s mylnou představou o významu slovního spojení Eko kůže, abych to tedy uvedla na pravou míru, s kůži má podobný maximálně vzhled, a i ten má své chyby. Eko kůže je jednoduše řečeno PVC na bavlněném či syntetickém podkladu a s ekologickým zpracováním nemá opravdu nic společného zbytečný humbuk okolo je vedlejší produkt a dobrá práce PR.
Tím ale nechci říct, že je koženka druhořadá, naopak mám jí moc ráda, jedna z mých prvních koženkových bund mi vydržela skoro pět let bez toho, aby se někde začala odlupovat a dodnes jí oplakávám. Další mám dokonce desátým rokem, jedná se o křivák, který se jen lehce odloupnul čímž se vytvořil metalicky a rockový vzhled a jen tak zvýšil svou tržní cenu. Tímto příkladem chci pouze navázat na to, že stejně jako v jiných textilií platí není matriál jako materiál. Koženka se dá vyrobit velmi kvalitní ovšem některé laciné kusy se odlupují už v obchodě a lidé si je i přesto kupují, čímž jen plní kapsy vše těm lotrům, co šijí na úkor vkusu a lidskosti. Asi nemusím zmiňovat jakou životnost tento výhodně nevýhodný kousek bude mít.
Více o tom, jak pečovat o koženku a kůži spolu s dalšími typy naleznete zde.
Kůže:
Kůže je živočišný materiál, který lze vyrobit prakticky z jakéhokoli zvířete. Mezi nejrozšířenější a nejužívanější patří výroba z hovězí, vepřově, ovčí a kozí usně. Myslím, že i zde panuje jisté stigma ohledně původu získávání, ale chtěla bych Vás ujistit, že kůže použita v módním průmyslu přichází jako vedlejší produkt toho masného.
Zpracování kůže se odehrává v tzv. koželužnách. Kůže se nejprve vyčiní za pomocí rostlinných třísel nebo chromité soli, následně se barví, pak je-li to zapotřebí dále povrchově upravuje. Takto zpracovanou kůži nazýváme useň, odborněji jí rozdělujeme právě dle činění na třísločiněnou nebo chromočiněnou (hodí se pro svou elastičnost a zároveň tvrdost k výrobě kožených oděvů). Usni se jinak přezdívá hlazenice, kdy tou nejpoužívaněji je bud hovězí nebo vepřová.
(pozn. Pokud máte zájem dočíst si o celém procesu zpracování a výroby více, doporučuji knihu Olgy Floriánové Kůže - zpracování a výrobky, nakladatelství GRADA, rok 2005, lze stáhnout i v elektronické podobě.)
Hlazenice je ryze zpracovaná kůže, je pevná, odolná, v neutrálních či přirozených tónech nikterak přehnaně barvená. Při výrobě se s ní velmi dobře pracuje, a proto má hojné využití v doplňcích jako jsou pásky a kabelky. Zpočátku se zdá tvrdší než bude, postupem času měkne a stává se poddajnější a tzv. patinuje.
(pozn. Patina je ten nejkrásnější proces, který na svých kabelkách a oděvech můžeme zpozorovat. Znamená to, že kůže zraje a získává svůj jedinečný a originální vzhled. Stává se tak jedinečnou, vzácnou a neopakovatelnou.)
Pokud povrch hlazenice není dále upraven,POZOR, voda na ní zanechává nenávratné mapy, je třeba se o ní starat, promazávat jí stejně jako ostatní kožený materiál.
Opak hlazenice je pak Vachetta (Vašeta). Ta má již povrch upravený, ochranu proti vodě i UV záření a také své hojné zastoupení mezi LV kabelkami od Almy až po Palermo, nebo značky Coach. Ale najdeme ji také na botách např. Jordan Vachetta Tan Sneakers a myslím, že jsem je zahlédla také mezi Converse.
Kožené výrobky rozhodně patří mezi ty dražší, proto stejně jako u koupě vlněného kabátu nebo kašmírového svetru bereme koupi jako investici, a tedy se vyplatí být obezřetnými. Řiďte se vůni a cenu, i když na prodejní ceduli bude stát jakkoli honosný název. Koženým totiž může být dle legislativy nazván každá výrobek jí obsahující ať je jeho kvalita uvnitř jakákoli. Ty s označením Genuine Leather mají srovnatelné kvality jako lepší koženka, jedná se o směs odřezků a zbytků slepených k sobě a pokrytých vrstvou PVC, tzv. natíraná štípenka nebo hodně recyklovaná kůže, tak hojně dostupná v sezónních stancích či dovolenkových destinacích.
Každopádně stejně jako my lidé je i kůže originál. Může se na ní vyskytnout kaz nebo nepravidelnost a pokud je nepravidelnost taková, že ve finálním výrobku nejde schovat, upravuje se povrch kůže ještě broušením nebo kartáčováním.
Při broušení tzv. Nubuck, kůže získává jemně sametový vzhled, tak aby se co nejvíc přiblížila ke své dokonalé přirozenosti. Jednoduše řečeno to, co chybělo se dokreslí neboli vryje, tzv. Corrected leather.
Metodě kartáčování se přezdívá Saffiano. Všimnout si jí můžeme na kabelkách MK či Prada. Při kartáčování vzniká jemné a na pohled velmi elegantní šrafování připomínající vzor kozinky Saffian, navíc vosk, který se spolu se šrafováním zapracovává dovnitř, zvyšuje její odolnost a při správné péči je reálná šance že nás produkt přežije.
Více o tom, jak pečovat o koženku a kůži spolu s dalšími typy naleznete zde.