Len

01.04.2021

Když se mě někdo zeptá, jaký materiál je nejvhodnější v letních měsících, odpovím jednoznačně len. Tato tkanina jejíž pěstování se datuje někdy 8000let př.n.l. a která ke svému růstu nepotřebuje vysoké množství pesticidů a herbicidů, není v současné době moc oblíbená i přesto, že se se návrháři a módní domy předhánějí v jeho propagaci.

Len je dá se říct ekologickou tkaninou, velmi odolný proti škůdcům a daří se mu prakticky na každém kontinentu. Velký rozmach zaznamenáváme v období středověku, kdy si především Slované uvědomovali jeho vysokou hodnotu, nejen co se tkanin týče, ale jak každý z nás ví, ze lnu získáváme také semínka, olej, ba dokonce je součástí materiálu při výrobě americké bankovky. V České a Slovenské Republice má len a jeho pěstování svou dlouholetou tradici a dařilo se mu zejména v podhorských oblastech kde měl ideální podmínky díky častým srážkám a vlhkosti. Bohužel, se stoupající oblibou bavlny byly lněné plantáže systematicky likvidovány, prodávaný a dotačními programy EU prakticky úplně zničeny, což je obrovská škoda, jelikož poptávka z módních domů každý rok narůstá. Největší oblibě se len těší ve Skandinávii, Německu a Nizozemí, kde je tradičně součástí doplňků interiéru sídel královské rodiny, ostatně také Nizozemí je dosud jedním z největších distributoru a dovozců lnu, pomineme-li Čínu.

Len je ekologická tkanina, rostlinného původu, jeho vlákno je tvořeno celulózou, není náročný na pěstování a velmi, velmi odolný. Oblibě se těší v jarních a letních měsících, jelikož se jedná o chladivý, dobře sající, a přesto prodyšný materiál, jeho vlákna jsou dokonce antibakteriální, takže sedí atopické pokožce a dětem. Lněné vlákno je v porovnání s bavlnou tužší, a méně elastické což je důvod proč se len tak rád mačká. Vlastně je to jediný materiál, u kterého mačkavost tolerujeme, jak doma, tak v obchodním době. Výrobce se tento nežádoucí jev snaží zmírnit přidáním příměsi, a to buď viskózy, elastenu, polyesteru nebo umělého hedvábí, což je naprosto v pořádku. Ale pozor za označení lněný se dá považovat pouze výrobek buďto stoprocentní nebo ten kde množství této příměsi nedosahuje více jak 50%. Tkaniny napodobující lněný vzhled by se správně měly nazývat řeznické plátno (většinou v kombinace umělé hedvábí, polyester, půl na půl) nikoli lněné a jejich mačkavost v tomto případě bude vinou naší lenosti či prodejce samotného.

Na rozdíl od hedvábí, snáší velmi dobře vysoké teploty, a to nejen při praní ale také žehlení, smí se ždímat, vyvařovat, dokonce i bělit, zde bych byla raději opatrná, člověk nikdy neví, a proto čte štítek. Z počátku můžeme nabít dojmu, že oděv z něj není tolik poddajný, jak jsme zvyklí, to se ale opakovaným praním mění, takové lněné šaty či košile budou po několika pracích cyklech mnohem příjemnější na nošení, pokud je produkt příjemný ihned znamená to, že byla látka před prodejem vyprána ve speciální směsi enzymu a silikonu. Jelikož je jeho vlákno pevné i v mokrém stavu, může se sušit zavěšený, a přesto si udržuje původní tvar. Výjimkou jsou snad jen tkaniny z řídkých vláken, ty ale běžným okem pozná každý, není se čeho bát.

V neposlední řadě je třeba znovu připomenout, že se jedná o rostlinné vlákno, které ke svému skladování potřebuje kyslík, ale za to nechutná molům. Při skladování zapomeňte na vakuové pytle a občas ho jen tak provětrejte i mimo prázdninovou sezónu, poděkuje Vám za to nejen dlouhou výdrží ale i nadčasovostí a nonšalantní elegancí v sobě ukrytou. Ne nadarmo se přezdívá letní kůži milionářů a celebrit.

MC.