Péče o kožený materiál a výrobky z něj

Není lepšího obutí než toho koženého a není hezčí kabelky než té, kterou si její majitelka hýčká. A proto kdo četl článek o kůži a koženkách, pochopil, že z důvodu vyšší pořizovací ceny, je nutné se o tyto materiály starat, pokud chceme, aby nám vydržely co nejdéle. Když tuto starostlivost vynecháme svému Chucku Norrisovi v podobě kožených zimních bot vystrojíme brzy funus, stejně tak kabelkám, za jejichž renovaci zaplatíme hříšné peníze nebo z nich uděláme zesnulou paní Norrisovou.
Taková pěkná kožená kabelka nebo neznačkové boty totiž začínají na ceně od 4500kč, když k nim přičteme ještě značku a řemeslné zpracování, stojí nás od jednoho nájmu v inflaci až po zbrusu nové auto. Taková neznačková bunda pak bude začínat na deseti tisících a ta značková ještě výš. Mimochodem moc pěknou jsem před nedávnem shlédla v Guess Marciano, světle hnědý křivák ještě z jarní kolekce, cena po slevě 11.760Kč, jen pro představu. Zkrátka udržet takový kousek pěkný co nejdéle, jednoduše péči vyžaduje a zde je malý návod jak na to.
Boty:
Kůže a boty, to je klasika. Jako by kůže byla stvořená k tomu, aby se z ni ušila pevná, odolná a nepromokavá obuv, navíc jako bonus v ní nesmrdí nohy. Je prodyšná a časem se přizpůsobí svému nositeli. Ale bez práce to nepůjde, takže pokud si chceme udržet všechny ty báječné vlastnosti kterými výrobek disponuje musíme se o něj správně starat.
Kožené boty je třeba pravidelně mazat za pomoci krému k tomu určeným, a to ještě před prvním provětráním. Krémování dodává kůži výživu, hydrataci a obnovuje její vodoodpudivé vlastnosti, navíc vypadají dlouho jako nové. Protože existuji různé barvy, vždy vyberte ten krém, který odpovídá barvě boty (světle hnědý, hnědý, černý, červený např. firma Famaco nabízí i bezbarvý krém, který pěkně chrání typickou patinaci ) špatný odstín může botu poškodit. Krém je možné zakoupit přímo v obchodě, na internetu nebo motorkářských prodejnách. V nejzazším případě lze použít mazaní na kůži právě odtud, je ale hodně mastné, proto opatrně. Krém se nanáší buďto přímo z tuby, která je opatřena houbičkou nebo se používá tzv. "mazáček". Což je speciální kartáč, určený právě na to.
Boty krémujeme vždy čisté a suché. Pokud jsou mokré nebo jen navlhlé, NIKDY je nedáváme k topení či sálavému zdroji tepla, mohly by se poničit. Drobné skvrny, bláto nebo stopy od sněhu stíráme hadříkem, který jen lehce navlhčíme, ale NIKDY botu nedáváme pod tekoucí vodu, působením silného proudu vody se na kůži mohou tvořit mapy. Nekvalitní kousek poznáme právě tím, že se zmíněná mapa zjeví krátce po zakoupení k čemu stačí trocha deště, takovou botu už bohužel nezachráníme ani nevyreklamuje.
Lakované boty, semiš, broušená nebo Eko kůže (koženka) se nekrémují ale impregnují a to opakovaně, zvláště ta broušená, je na to obzvlášť citlivá a byla by škoda přijít o její krásný sametový povrch. Na druhou stranu použití sprejů je pohodlnější. Impregnací uchováváme pozitivní vlastnosti bot, stejně jak je tomu u krému. Pokud to jde volte přípravek určený na konkrétní typ boty, ty univerzální v nouzi sice dobře využijete, ale z dlouhodobého hlediska jsou jeho schopnosti omezené. Dobrou zkušenost mám se značkou Pedag, která nabízí přípravky na kůži, textil, semiš až po doplňky interiéru. U nás doma pak nesmí chybět značka Jason Markk. Sice se primárně zaměřují na tenisky, ale dnes už víme, jak je kult kolem sportovních bot citlivý na jejich ušpinění, navíc Repelent obsahuje nanočástice, které skvěle odpuzují vodu a nečistoty.
Pokud je obuv silně znečištěná, způsob údržby se Vám nezdá, boty potřebují renovaci, a ještě je nechcete vyhodit, nebojte se využít služeb foot čistíren, tihle botoví doktoři umí zázraky, viděla jsem je vzkřísit už mnoho značkových i neznačkových mrtvol.
Kabelky, tašky doplňky a oděvy:
Naštěstí od bot jsou kožené doplňky a tašky v bezpečí před vodou a částečně i mechanickým opotřebením, pokud k němu ale dojde postupujte podobně jako u bot. Jemně navlhčeným hadříkem stírejte nečistoty a opatrně, velice opatrně krémujte. U výrobku s citlivější kůži, impregnujte. Kabelky z neošetřené kůže chraňte před sluncem a nehledě na materiál se nebojte je před uložením vycpat, aby neztratily svůj tvar, když chcete kabelku delší dobu skladovat. Uložené je mějte, a to platí u VŠECH KOŽENÝCH A KOŽENKOVÝCH VÝROBKU na místech s přístupem vzduchu, ŽÁDNÉ VAKUOVÉ PYTLE!!!
Lehká změna barvy tzv. patina je žádoucí stav, jedná se o normální stárnutí kůže, které je viditelnější na větších plochách jako jsou bundy nebo kabelky, ale setkáte se s nimi i na botách. Není se skutečně čeho bát, znamená to, že oděv žije a je v pořádku.
Designové kousky raději odneste odborníkům. ŽÁDNÁ PRAČKA, SUŠIČKA, PARNÍ ČISTĚNÍ, ŽÁDNÉ NÁSILNÉ DŘENÍ KOŽENKY!! Repassnout si své lásky můžete v krejčovstvích, specializovaných obchodech nebo čistírnách, vždy se ale zeptejte předem, zda Váš výrobek opravdu umí opravit nebo vyčisti. Ne každý to totiž nabízí.
MC.