Satén a letní látky

17.08.2023
Oganza, polyesterový satén zdroj: fabrics-fabrics.com
Oganza, polyesterový satén zdroj: fabrics-fabrics.com

Satén, jemný polyester, hedvábí, jemná lesklá či matná tkanina na halenkách spodních částech oděvů a doplňcích zkratka jede, k tomu vypadá báječně, dává nositeli punc luxusu, něhy a to nejen v létě ať už jí přiznáváme nebo schováváme . A protože spousta z nás dělá chybu, je na čase pokračovat v krasojízdě a rozebrat si materiály z lehčího úhlu pohledu. Takže vstříc DIA verzi jdeme na to.

Hedvábí jakožto jeho původ, proces výroby, péči a jak neprohloupit při koupi jsme si již rozebrali, podobně jako další oblíbenou letní látku polyester, o kterém si ještě pár slov řekneme. Proč? Protože země je kulatá a polyester je hlavním aktérem všech ročních období, a to ve svých silných i odlehčených provedeních.

Provedení je alfa a omega, takže bez zkoušky v kabince není radno vytahovat platební kartu. Stále si hrajeme s umělou tkaninou a stále máme na paměti, že kvalita mám klesá a klesat nepřestane. Je tedy třeba nejprve vyzkoušet zda k nám materiál pasuje, moc se v něm nepotíme, v kabince kontrolujeme nitky, taktéž páraní, drobné dírky a flíčky. I když je to tkanina velmi odolná, v dia verzi tomu tak nemusí být - nižší gramáž - nižší vydrž a nepomůže tomu ani šikovná ručka domácích kreativců.

Polyester je dnes všude mé pochopení si získal právě proto že se dokáže tvářit skutečně saténově, hedvábně, v jasných barvách, v příjemném cenovém rozpětí, když se to s ním umí a při výrobě se přemýšlí. Takové letní šaty z levných poly vláken bez podšívky ale ne. Na první dobrou možná budou vypadat dobře – jednou, ale když bude přes třicet tak nás uvaří vlastní pot. Díky chybějící podšívce se na nás nehezky přilepí a na těle vytvoří pár rosných bodů. Víc není třeba dodávat přátelé, bez zkoušky to tedy nejde a nepůjde. Na druhou stranu mám doma asi jako většina z nás tento materiál na kouscích, které mě s oblibou nepřestávají bavit, jen je třeba prát, jelikož levnější polyester rád přijímá pachy a kdo se nepotí lže si do kapsy. Na druhou stranu je komfortní, co se týče zmíněných ala saténových či plissé sukní, které stačí lehce profouknout parní žehličkou a máme doma opět výstavní kus.

Prát lehký polyester je podobné jako prát přírodní materiál, vždy respektujeme drobné písmo na štítku a raději snížíme teplotu, aviváž nelijeme na prádlo a odolnější skvrny raději předáme zkušeným, což se moc často neděje, protože nižší cena nákupu převyšuje cenu čištění. V tom případě hrajte dal ale opatrně.

Takovou další letní klasikou je oblíbený len, který evokuje tu pravou dovolenkovou náladu a dodává šmrnc všem věkovým kategoriím. Za sebe beru len jako pana krále léta, must have dovolených a nutím jej všem, kteří hledají elegantnější a classy formu léta. Více o lnu čtěte zde.

TIP: Minulý rok na podzim jsem potřebovala bílou košili lněného vzhledu na takovou rychlou akci, složení 65%poly, 5 %elasten, 30% len. Nejhorší investice, ani následné změkčení za pomoci eko drogerie nezabralo, košile je sice pevná díky vstupním surovinám, ale příšerná, vydržela hezká jeden den, takže účel splnila ale odvod potu žádný , látka na těle nepříjemná, což mě jen utvrdilo že použití lnu jakože materiálu na zimu je v dnešním době špatně, kupujte len tedy vždy v letních sezonách nebo u specialistů, kde ho ani nemusí být více ale na první pohled poznáte že je látka jemnější, vlákna tenčí a celkově lehčí. Zmatení může nastat, vzhledem k tomu že je len od přírody tužší materiál, v tom případě volejte ne věštce ale mě.

Satén

Saténové oděvy zazívají cca 2 roky boom, kdy se přeneseně dostávají ze společenského dění a ulic. Šaty, sukně, košile, blůzky, komplety, lingerie, to vše dává nositeli pocit lehkostí, volnosti a hollywoodské je ne suis pas, s kapkou 70 let v LA. Již zmíněné classy může být sassy ale taky trashy a na to jak se pojďme podívat blíž.

Satén je bezesporu kouzelný materiál, který dráždí naše smysly, a to hned dvakrát. Při pohledu pro svůj typicky lesk a pohmatu, který chladí a něžně hladí. Doslova romantika na těle a to nevtipkuji. Je to dáno procesem tkaní vláken, kde se dlouze a ladně prolíná saténový utek s nití (Tato technologie pokrývá osnovu 5-7 útkových nití, rovnoměrně se posouvajících v každé řadě) tak, že vzniká vysoce lesklá přední strana a zadní matná (později s nástupem technologii se technologicky postup vyvinul tak že se satén může tkát i oboustranně, čímž vzniká lesk na obou stranách). Proces výroby se objevuje už v Byzantské říši někde kolem 6 století, hojně využíván k dekorativním prvkům a později módě samotné. Hedvábný satén je nám znám dokonce ze staré Číny, nazývaný také atlas, což v arabštině znamená hladký.

Dlouhá léta byl satén právě díky své elegantní formě tématem okázalejších události, a to především svateb nebo podkladem večerních rob či košil. Byl a je luxusním materiálem pro výrobu spodního prádla, lingerie, spodniček a doplňku jako jsou šály, šatky, čelenky, ale dnes nachází uplatnění také v podobě podšívek jak v každodenní módě, tak té sportovní. Satén sám o sobě není speciální surovinou, musí se nejprve vyrobit a to nejčastěji z viskózy, bavlny, polyesteru nebo hedvábí.

Hedvábí je bezesporu nejnákladnější vstupní surovinou čemuž odpovídá i cena. V běžných řetězcích, v kolekcích SATIN vždy hledejte nejprve štítek a pak až sledujte cenu, pak obojí vsaďte hezky do rovnice a máte pravou hodnotu výrobku.

Vlastnosti a péče:

Vlastnosti saténu jsou tedy chladivost, lesk, příjemný omak, dlouhá životnost, je-li péče správná, odolnost, krycí, hypoalergenní a antistatické schopnosti a postupně přidávána elastičnost, naštěstí tyto vlastnosti zůstávají i ve zcela syntetické podobě. Kdo rád šije měl by vzít v úvahu správný střih a technologii, aby z tak krásného materiálu vytěžil maximu a nezabil jeho potenciál. Špatně střižený satén nevyrobí splývavou strukturu, jak jí známe.

Vstupní surovina nám tedy určuje cenu, vlastnosti, péči a životnost. Sice je nám víc, než jasné že jemná tkanina bude vyžadovat praní na jemný program ale předpokládáme a předpokládáme správně, že přírodní vstupní surovina dá přednost ručce než točícímu se bubnu. U hedvábí určitě a bez debat nosíme čistit odborníkům ale i těm pro jistotu připomeneme složení.

Trochu nás může zachraňovat fakt že v běžných řetězcích se s přírodními materiály v podobě saténu tak často nesetkáme, jednak pro potřebu nízké prodejní ceny, tak rychle měnícímu se trendu. Povětšinou narazíme na satén polyesterový, někdy polyesterový s natural přídavkem. Určitě se také setkáte s názvem acetát (vyžaduje opravdu jemné zacházení ) ten je stále chemickým vzorcem, tzn. poly látkou, hojně využívanou. U acetátu bych navrhla určitě suché čištění, a to z důvodu vlhkosti, která může látku zbytečně roztáhnout a oděv vytahat. Obecně platí, že satén nebělíme a teplotu při žehlení snižujeme dle štítku, v nejlepším případě satén žehlíme překrytý jinou silnější látkou. Tohoto se držte i co se týče saténového povlečení a jiných dekorativních povlaků. U bílých, světlých a nude odstínu NIKDY nepokládáme žehličku přímo na oděv, riskujeme tak fleky, které bychom jen těžce odstranili. To samé platí u jednobarevných křiklavějších barev jako je módní růžová , oranžová nebo rudá. Prací prostředky volíme vždy tekuté ( tekutý prací prostředek se dobře rozpouští i při nízké teplotě) , určené nejlépe na hedvábí či jemnou tkaninu. 

U páry je-li dovolena, žehlíme z větší vzdálenosti. Sušíme vodorovně, ne v sušičce a skladujeme na dobře odvětraných místech nejlépe v speciálních obalech.

Takže Hamletovská nakonec, ano či ne? Rozhodně ANO. Satén je a bude nadčasový materiál, vzhledem k danému luxusu, který v nás látka vyvolává , je tedy dobrým nápadem jak v každodenním nošení tak večerním akcím. Se saténem  nelze udělat krok špatným směrem.  

MC.


Restless Sleepers Resort 2024 , zdroj: Vogue.com
Restless Sleepers Resort 2024 , zdroj: Vogue.com
Australský designer Christopher Esber kolekce 2010 zdroj: Pinterest
Australský designer Christopher Esber kolekce 2010 zdroj: Pinterest
Restless Sleepers Resort 2024 , zdroj: Vogue.com
Restless Sleepers Resort 2024 , zdroj: Vogue.com